Yavuz Selim Mahallesi Küçük Sanayi Sitesi 80. Cadde No:42/A Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş

+90 537 014 51 46

info@melikemensucat.com
Örme Kumaş Nedir?

Örme kumaş çeşitleri pek çok farklı yerde kullanılmaktadır. Çok yaygın olarak kullanılan örme kumaşların üretimi farklı şekillerde yapılmaktadır. İstenilen renklerde ipler alınarak örücü malzemeler ile çeşitli desenler ortaya çıkarılabilir. Örme kumaş çeşitleri ise tekstilde üretilen kıyafetler için kullanılmaktadır. Örme kumaşlarda iplikler tek ve ya toplu bir şekilde beslenerek desenler ortaya çıkarılır. Örme materyalleri ile iplere ilmek atılarak istenilen modelde örme kumaş elde edilir.

Örme Kumaş Nasıldır?

Örme kumaş ortaya çıkarken iğne ya da örgü malzemeleri ile ipliklere ilmek atılır. Belli bir plan dahilinde atılan ilmekler ile çeşitli desenler ortaya çıkar. Yan yana gelen bu ilmekler de birbirinden farklı örme kumaşları meydana getirir. Çeşitli işlemler sonucu elde edilen bu kumaşa örme kumaş denilmektedir. Örme kumaşlar genellikle esnek bir yapıya sahip olmaları ile bilinir. Dolayısı ile bu kumaşların bakım ve temizliğine de çok dikkat edilmesi gerekebilir.

Örme Kumaş Özellikleri

Günümüzde çok sık kullanılan örme kumaş çeşitlerinde iplikler örülerek hızlı bir şekilde kumaş haline dönüştürülürler. İstenilen desen verilerek örülen bu kumaşlar oldukça yumuşak bir halde bulunurlar. Farklı ürünler kullanılarak da örme kumaş elde edilebilir. Bu kumaşlar için de önemli bir potansiyel bulunmaktadır. Örme kumaşların kişi üzerinde dolgun ve kabarık bir yapısı da bulunabilir. Özellikle çocuk giyim sektöründe örme kumaşlar da çok fazla kullanılmaktadır.

Örme Kumaş Kullanım Alanları

Geçmişten günümüze en fazla kullanılan kumaş türlerinden bir tanesi olan örme kumaşların kullanım alanları oldukça fazladır. Düz örme makinelerinde genellikle kışlık ve mevsimlik kazaklar üretilir. Hırka, süveter ve benzeri ürünleri örülmesinde kullanılan bu makineler dış giyim sektöründe yoğun olarak kullanılır. Örme kumaşın kullanım alanları da gün geçtikçe artıyor.